Kazdağları

Kazdağları

Kazdağları 900 600 Küçükkuyu Tanıtım Sitesi

Kazdağları

Kazdağları, oksijene doyuran tertemiz havası, yemyeşil çam ormanları, ırmakları, şelaleleri, endemik bitkileri, zeytin ağaçları ile eşi bulunmaz bir doğa harikasıdır. Kaz dağları ayrıca, binlerce yıllık mitolojik öykülere de ev sahipliği yapmıştır. Dünyadaki ilk güzellik yarışmasının Kazdağlarında yapıldığı, Truva savaşlarının bu bölgede cereyan ettiği, yıllardır dilden dile söylenerek, bu günlere kadar gelmiştir.Kazdağları, vahşi doğanın vazgeçilmezleri olan sincapların, karacaların, tavşanların, domuzların, ayıların, tilkilerin, çakalların, kurtların ve tüm kuşların ev sahipliğini büyük bir cömertlikle üstlendiği gibi meraklıları için de bulunmaz bir trekking sahasıdır.İlginç ve harika doğal yapısı ve geniş olanakları ile gerçek bir Eko turizm bölgesi olan Kazdağlarında ayrıca çadır kurup, kuş sesleri ile uyuyup, kuş sesleri ile uyanabilirsiniz..

kazdaglari-header

Ormanlar, yaz ayların da sıcaklığı 5- 8 derece düşürür, kışın 1-3 derece yükseltir. Bir hektar çam ormanı 40 ton toz emer. 25 metrelik bir kayın ağacı saatte 1,5 kg oksijen üretir. 100 yaşındaki bir kayın ağacı, saatte 40 kişinin çıkardığı karbondioksiti yok eder, ayrıca 30 bin litre su çeker ve erozyonu önler. Bir aracın egzozundan çıkan gazlarla kirlenen havayı temizlemek için, yılda 17 ağacın ürettiği oksijene ihtiyaç vardır. Bu bakımdan Kazdağlarının eteklerindeki zeytin ağaçları, çam ağaçları, çınar ağaçları, meşe, kayın ağaçları Küçükkuyu ve bölge halkı için birer oksijen çadırıdır.

Eko turizmin Türkiye’deki öncü bölgelerinden birisi olan Küçükkuyu’da yorgunluk hissetmeniz imkansızdır. Yorucu bir gün geçirdikten sonra, 3 – 4 saatlik bir uykuyla kendinizi çok dinç ve genç hissedebilirsiniz. Öyle ki beldemizin bulunduğu bölge de oksijen oranı, Alplerden sonra dünya sıralamasında ikinci geliyor.

Kazdağları Fotoğrafları