Kemerdere

Kemerdere

Kemerdere 2000 1499 Küçükkuyu Tanıtım Sitesi

Kemerdere; Çanakkale’nin Civler Köyü’nün bir mahallesidir. Troya bölgesinin tarihi ve kültürel değerleri arasında yer alır ve doğaseverlerin uğrak yeridir.Bölgede bulunan su kemerinin tarihi Antik Roma dönemine uzandığı söyleniyor. Milattan Önce 753-Milattan sonra 476 yılları arasını kapsayan Erken Roma döneminde inşa edilen su kemeri, yıkılan Troya antik kentinin bulunduğu bölgeye su götürmek için yapılmış. Binlerce yıldır yıkılmadan bugüne uzanan tarihi su kemerine, 2021 yılında restorasyon çalışması yapılmakta. Yayınlamış olduğumuz drone çekiminde restorasyon çalışmalarını görebilirsiniz.

Kemerdere mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Bu bölgede piknik yapabilir, gölette serinleyebilir, doğa ile iç içe güzel bir zaman geçirebilirsiniz.

Küçükkuyu’ya yaklaşık 70 km uzaklıktaki bu saklı cennete 40-45 dakikada varabilirsiniz.
Siz de Kemerdere’nin bulunduğunuz yere olan uzaklığını aşağıdaki linke tıklayarak hesaplayabilirsiniz; Uzaklık Hesapla

Kemerdere, Ovacık ve Kayışlar köyünün dağlarından gelen derelerden besleniyor. Sarp ve kayalık arazinin üzerine kurulan su kemerinin altından akan su kayaları biçimlendirmiş ve oyuklar oluşturarak gölet meydana getirmiş. Göletten de akan Kemer deresi, Kemerdere barajını oluştururken dere Akçeşme ve Akçapınar köylerini bölerek Küçükmenderes çayına katılıyor. Küçükmenderes de Çanakkale Boğazı’na dökülüyor.