Narlı Köyü – Edremit

Narlı Köyü – Edremit

Narlı Köyü – Edremit 1250 703 Küçükkuyu Tanıtım Sitesi


Narlı Köyü / Edremit

Narlı, Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı bir mahalledir. Köy, kazdağının batı tepelerinde deniz bakan kısmında körfezi seyreder.


Narlı Köyü Drone Çekimi


Narlı Köyü Tarihi

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Eskiden Biga Sancağı’nın Ayvacık kazasına bağlı olan (Eski tapu kayıtlarında görüldüğü belirtilmiştir.) Mahallenin kuruluş tarihi bilinmemektedir. Ayrıca köy yerleşkesi üzerinde bulunan eski oba türü köy yerleşimlerinden de göçler yaşanmıştır. (Tarihi Oba Mahallesi kalıntıları dağ yolu yaklaşık 3-4 km ve Gosça yerleşkesi yaklaşık 7-8 km, Çameyrek Saman Pazarı yaklaşık 20 km)

Coğrafya

Narlı Köyü; Balıkesir il merkezine 127, Edremit ilçesine 35 km uzaklıktadır.

Narlı Köyü, Balıkesir ili ile Çanakkale ili sınırı olan Mıhlı çayının doğusunda bulunan şirin bir köydür. Ayrıca orman sınıfına da girmektedir. Narlı mahallesinin karşı yamaçlarında komşu köy Doyuran vardır. İki köy yüksek tepelerden adeta birbirlerini selamlamaktadır. Mahallenin doğusunda ve batı yakasında bulunan kanyonlarda oluşan hava sirkülasyonu, atmosferde bulunan oksijeni burada toplamakta, yapılan ölçümlerde dünyada Alplerden sonra, oksijen bakımından ikinci sıradadır. Narlı mahallesi zeytinyağı konusunda güney bahçeleri, bilhassa 0.4 dizem zeytinyağı üretmesi ile meşhurdur. Özelliği zeytin ağaçlarının güneye bakması ve yüksek rakımlı bahçelerde bulunmasıdır. Bahçelerin denizden yüksekliği 200-300 metredir. Bu yağ ilaç niyetine de çeşitli rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Ayrıca yeşil salamura zeytin ve sele zeytinleri meşhurdur. (Not: Bu yörede Erdek’e bağlı bir Narlı Mahallesi daha bulunmaktadır.)

Kültür

Girit, Midilli ve mübadele yıllarındaki göçmenlerden oluşmaktadır. Gelenek ve görenekleri vardır. Tüm yemeklerde zeytinyağı kullanılmaktadır. Akdeniz mutfağı olarak da değerlendirilebilir. Yaz aylarında hem köy halkı için hem de dışarıdan gelen misafirler için birtakım geziler düzenlenmektedir. Turizm açısından Edremit ilçesinin en önemli yeridir.

Ekonomi

Mahallenin geçim kaynağı zeytin ve zeytinyağıdır.
131.000 dönüm alanın 65.000 dönümü zeytinlik 66.000 dönümü ise ormanlık alanında kalmaktadır. Köylünün başlıca geçim kaynağı zeytinciliktir. Köyde yaklaşık 850.000-900.000 civarı zeytin ağacı bulunmaktadır. Ekilebilir tarım arazisi yüz ölçümü 500 dönümdür. Köyde mevcut büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı 350 civarıdır.

Köyde 2 restaurant, 2 kahvaltı ve çay bahçesi mevcuttur.

Not: Bu içerik 2019 yılında güncellenmiştir.